PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


sobota, 28. februar 2015 ob 00:00

Literarni natečaj Moje največje veselje je na gorah 2015

Slovenski planinski muzej je tudi letos pripravili umetniško-literarni natečaj s planinsko vsebino in lepimi praktičnimi nagradami.
Vabimo vas, da sodelujete pri razmišljanju in ustvarjanju izvirnih in aktualnih prispevkov. Prepričani smo, da je tema in tudi oblika prispevkov (grafit, film, članek z intervjujem) zanimiva in privlačna.

Sodelovanje na natečaju
Natečaj bo potekal v dveh starostnih skupinah, in sicer:

  • učenci od 6. do 9. razreda
    Prispevki naj bodo delo posameznika ali skupinsko delo največ treh učencev. Zaželena je interdisciplinarnost prispevka (povezava znanj iz različnih predmetov, npr. zgodovina, geografija, biologija,... - raziskovanje, risanje, kreativno pisanje, glasba, ...).
  • dijaki
    Prispevki naj bodo delo posameznika ali skupinsko delo največ treh dijakov in v treh vsebinskih kategorijah:
      o grafit,
      o film,
      o zgodba z intervjujem v obliki časopisnega članka.

Tema in oblika prispevka:
a) Aljažev stolp - stodvajsetletnik
Na vrhu Triglava vztraja že toliko desetletij, da ga je pošteno načel zob časa. Zato smo se začeli spraševati o njegovem pomenu in obstoju. Je Aljažev stolp še kulturni spomenik ali le še kup železa? Ga zamenjamo? Ga konzerviramo? Postavimo kaj drugega namesto njega? Kaj storiti? Si predstavljate vrh Triglava, ponos Slovencev, brez stolpa?

Posnemite 5 min film o stolpu. Izberite samo eno temo oz. problematiko in jo predstavite v filmu. Gradivo dobite na internetu, v literaturi, lahko naredite risanko,... Izdelek pošljite na CD-ju.

b) Aljažev stolp - vsevidec in vsevedec
V kratkem nagovoru napišite, kaj bi danes Aljažev stolp sporočil Slovencem, kaj bi jim rekel.

To naj ne bo spis, ampak naj ima bolj grafitno obliko oz. naj bo kot oblaček v stripu.

c) Aljažev stolp - pisec osebnih zgodb
V Sloveniji verjetno ni dvatisočaka, s katerim bi bilo povezanih toliko osebnih zgodb kot ravno s Triglavom. Ko prispeš na vrh prvič, si neizmerno srečen, da ti je uspelo. Nehote se spomniš in potrdiš znan slovenski stereotip, da sedaj, ko si prišel na vrh najvišje slovenske gore, si pa res pravi Slovenec. Nemalokrat se zgodi, da od navdušenja pozabiš stopiti v stolp in pogledati, kaj je notri. Prideš v muzej in izveš, da je Aljaž po obodu dal naslikati panoramo gora z imeni, ki se vidijo z vrha. Ojoj, naj grem še enkrat?

Napišite realistično zgodbo o svoji poti na Triglav in srečanju s stolpom ali zgodbo svojega znanca, prijatelja, soseda, ... Zraven priložite intervju z osebo, o kateri pišete.

Oddaja prispevkov:
Prispevke skupaj s prijavnico pošljite do 10. aprila 2015 na naslov Slovenski planinski muzej, Triglavska cesta 49, 4281 Mojstrana s pripisom »Za literarni natečaj Moje največje veselje je na gorah« ali po elektronski pošti na naslov neli.stular@planinskimuzej.si, naslov sporočila naj bo »Za literarni natečaj.«

Izbor prispevkov:
Vse prispele prispevke bo pregledala in ocenjevala natečajna komisija, ki jo sestavljajo:
Janez Bizjak, naravovarstvenik, publicist, bivši direktor Triglavskega narodnega parka
Tine Marenče, filmski ustvarjalec, alpinist, predsednik Planinskega društva Kranj
Zdenka Mihelič, novinarka, članica Uredniškega odbora Planinskega vestnika, vodnica PZS
Jože Mihelič, alpinist, fotograf, pisatelj, gornik
Nada Legat, profesorica slovenščine.

Osnovni kriteriji ocenjevanja:
• vsebinska izvirnost prispevka
• predstavitvena inovativnost oblike
• osebna doživetja ali doživetja znancev
• enoviti preplet besedila in slikovnega materiala
• skupinsko delo
• raziskovanje
• vključevanje in povezovanje različnih znanj (risanje, pisanje, zgodovina, geografija, biologija, ...).

Nagrajenci bodo znani 19. maja 2015. V najmanj sedmih dneh po izboru pa bo seznam objavljen tudi na spletni strani Slovenskega planinskega muzeja.

Mentorje nagrajencev bomo pravočasno obvestili tudi po telefonu.

Nagrade:
Komisija bo najboljše prispevke po vsebinskih kategorijah (grafit, film, zgodba z intervjujem v obliki članka) nagradila. Prispevki bodo znotraj kategorij razdeljeni na dve starostni skupini. V planinskem duhu bomo podelili najmanj šest privlačnih nagrad. Nagradili bomo tudi mentorje, katerih učenci bodo prejeli glavno nagrado.

Najboljši prispevki bodo na dan zaključne prireditve predstavljeni na razstavi v Slovenskem planinskem muzeju in objavljeni na spletni strani Slovenskega planinskega muzeja. Preko celega leta bodo na ogled obiskovalcem na velikem ekranu v avli muzeja.

V avgustu bodo še popestrili gostujočo muzejsko razstavo Aljažev stolp, ki jo je pripravil Narodni muzej Slovenije.

Zaključna prireditev in podelitev nagrad:
Zaključna prireditev s podelitvijo priznanj in nagrad je namenjena nagrajencem in ostalim udeležencem natečaja, bo potekala na Dan Alpske konvencije, v soboto, 30. maja 2015, v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Lepo vabljeni k sodelovanju!

https://mk.pzs.si/novice.php?pid=9948 18.04.2024