Najdi nas na Facebooku
|
ARHIV NOVIC
torek, 24. december 2024 ob 14:00, ogledov: 555 Snežne razmere v gorah, premišljeno na planinskih potehObjavil(a): Manca Ogrin | | V prazničnih dneh se obetajo jasni in hladni (tudi vetrovni) dnevi, ki bodo marsikoga zvabili v hribe. Imejmo v mislih, da obisk zasneženih gora ne pomeni zgolj poletnega planinstva z zimsko opremo in več oblačili, ključni so ustrezna usposobljenost, temeljita priprava, pravilna uporaba ustrezne opreme, številne izkušnje, poznavanje gorskega sveta v zimskih razmerah, na turi pa pravilno in odgovorno sprejemanje odločitev o napredovanju. Pomembno je tudi postopno pridobivanje izkušenj. Pred odhodom preverite vremenske in snežne razmere ter morebitno odprtost planinskih koč. | Po navedbi plazovnega biltena ARSO z dne 23. 12., je največ snega zapadlo na območju predalpskega hribovja zahodne Slovenije in na Snežniku od 20 do skoraj 50 cm. V naših Alpah je bilo padavin manj, večinoma je zapadlo od 5 do 20 cm snega. Snežna odeja je vetrno močno preoblikovana. Severni veter je prenašal sneg in ga odlagal na južna pobočja in gradil klože. Bolj nevarne so zlasti grape in žlebiči, kjer se je sneg nalagal, ter strma travnata pobočja, kjer se je sneg slabo sprijel s podlago.
Kot še navajajo, bo v torek, 24. decembra, delno jasno, več oblačnosti bo na območju Karavank in Kamniško-Savinjskih Alp. Zelo bo vetrovno. Pihal bo močan severnik, ki lahko na izpostavljenih mestih dosega sunke tudi 150 km/h! Temperatura na 1500 m bo okoli -5, na 2500 m okoli -10 °C. V sredo, 25. decembra, bo pretežno jasno. Veter bo oslabel, a še vedno bo pihal okrepljen severnik. Čez dan se bo nekoliko ogrelo. Temperatura na 1500 m bo okoli 0, na 2500 m -5 °C. Tudi v nadaljevanju tedna kaže na suho vreme. V višinah se bo še ogrelo.
Za zimsko udejstvovanje v gorah je najprej treba biti suveren pri poletnem obisku gora, potem pa se premišljeno, postopno in odgovorno lotevati zimskih vzponov, ki smo jim dorasli. (foto Manca Ogrin)
V naslednjih dneh bo na snežno odejo vplival predvsem močan severni veter, ki bo prenašal sneg in gradil zamete, opasti in klože. Na najbolj izpostavljenih legah bo sneg spihalo vse do trde podlage. Vseeno je svežega snega razmeroma malo, zato se nevarnost proženja plazov ne bo povečala in bo ostala zmerna, 2. stopnje. Izogibati se bo potrebno večjih napihanih območjih, kjer lahko sprožimo manjši kložast plaz. Od srede naprej se bo predvsem na južnih pobočjih sredogorja snežna odeja čez dan ojužila in ponoči pomrznila.
Premišljeno, postopno in odgovorno v gore pozimi Za zimsko udejstvovanje v gorah je najprej treba biti suveren pri poletnem obisku gora, potem pa se premišljeno, postopno in odgovorno lotevati zimskih vzponov, ki smo jim dorasli. Obisk zasneženih gora namreč ne pomeni zgolj poletnega planinstva z zimsko opremo in več oblačili, ključni so ustrezna usposobljenost, temeljita priprava, pravilna uporaba ustrezne opreme, številne izkušnje, poznavanje gorskega sveta v zimskih razmerah, na turi pa pravilno in odgovorno sprejemanje odločitev o napredovanju. Pomembno je tudi postopno pridobivanje izkušenj, zakladnica katerih so številna planinska društva po vsej Sloveniji. Več >>>
T. i. derezice oz. verige so dober pripomoček na položnem terenu, npr. na gozdnih cestah, planinah, da ne pademo na poledeneli podlagi. Za strmejši teren, kjer je večja možnost zdrsa, pa so edina prava izbira ustrezne dereze, ki se fiksno namestijo na primeren zimski čevelj; ko imamo na nogah dereze, v roke sodi cepin, na roke rokavice in na glavo čelada. (foto Manca Ogrin)
Napotki za varnejši obisk gora pozimi
- Pozimi v gore nikoli ne zahajajte sami! O svojih poteh in načrtih obvestite domače.
- Gorniško družbo za izbrane ture izbirajte previdno in premislite, če so udeleženci ture kos izbranim ciljem! Izogibajte se samooklicanim vodnikom in preverjajte njihove kompetence.
- V gore se podajajte primerno opremljeni, opremo se naučite uporabljati.
- Tura se začne doma z ustrezno celostno pripravo, izbiro cilja in udeležencev, pripravo vse potrebne opreme, spremljanjem vremena in snežno-plazovnih razmer ter celostnim premislekom o vsem potrebnem.
- Že doma preverite delovanje plazovne žolne in po potrebi zamenjajte baterije, na izhodišču preverite delovanje ter jo dosledno uporabljajte.
- Pred začetkom sezone vadite hojo z derezami, pravilno uporabo cepina in zaustavljanje s cepinom na pobočju z varnim iztekom.
- Izbirajte poti, primerne svojim psihofizičnim sposobnostim, na turi pa se prilagodite najšibkejšemu udeležencu.
- Pri načrtovanju ture upoštevajte kratek dan, na izlet, turo ali pohod se odpravite dovolj zgodaj.
- Preverite odprtost planinskih koč (večina visokogorskih in sredogorskih koč je pozimi zaprtih).
- Upoštevajte podatke o snežnih razmerah - o višini in stanju snežne odeje ter o stopnji nevarnosti proženja snežnih plazov. Po obilnem sneženju ali otoplitvi še vsaj tri dni ne zahajajte v gore zaradi povečane nevarnosti proženja snežnih plazov.
- Nenehno ocenjujte dogajanje na turi, psihofizično počutje posameznikov, stanje snega, plazovno varnost ter drugo in se ustrezno odzovite na morebitne zaplete oz. težave. Ne pozabite, da so nesreče v gorah navadno posledica sosledja manjših napak, ki se kopičijo.
- V gore se podajajte odgovorno, pomembno je postopno nabiranje izkušenj, na turi pa sprejemanje pravih odločitev, ki zagotavljajo največjo možno stopnjo varnosti.
- Udeležite se ustreznih tečajev za dvig znanja in izkušenj, če pa turi sami nismo dorasli, si priskrbimo ustrezno kvalificiranega vodnika.
- Upoštevajte, da ste v naravi le obiskovalci in da je to svet živali, ki so v tem obdobju še posebej občutljive zaradi pomanjkanja hrane in toliko bolj izpostavljene poškodbam in smrti.
- Vse odpadke odnesite v dolino in jih odložite v za to ustrezne zabojnike. Med odpadki, ki ne sodijo v naravo, so tudi olupki agrumov in banan.
- Alkohol ne sodi v gore. Niti za pogum.
Srečno in varen praznični korak!
|
|
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024 |
|
|
SOCIALNA OMREŽJA Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u. |
|
|