Akcijo Mladi planinec je Mladinska komisija uvedla leta 1969 z namenom, da bi mlade planince usmerjala k zdravemu življenju v naravi, jih seznanila z osnovami planinske dejavnosti in varnostnimi ukrepi v gorah, ob tem pa razvijala vrline, kot so tovarištvo, poštenost, plemenitost, delavnost, vztrajnost in vedoželjnost. Mlade uvaja v planinstvo in planinsko usposabljanje ter jim predstavlja planinsko dejavnost v različnih letnih časih, celovitost planinstva, različne oblike gibanja in vsebine planinske šole. Zaradi celostne prenove vsebin, pravilnikov in dnevnikov se je akcija leta 2010 preimenovala v program.
Program je namenjen osnovnošolcem. Ob začetku sodelovanja udeleženec prejme Dnevnik Mladi planinec 1. V njem so naloge, napotki za raziskovanje in beleženje osebnih vtisov. Ti so prilagojeni letnemu času izletov in starosti otrok. Enakovredno so zastopane vsebine s področja varnosti v gorah, spoznavanja narave in odnosov med ljudmi. Ko udeleženec usvoji znanje in izkušnje prvega dnevnika, nadaljuje z izpolnjevanjem Dnevnika Mladi planinec 2. Končni cilj programa je samostojno varnejše gibanje v slovenskih gorah. Izvajalci programov so praviloma osnovne šole in mladinski odseki planinskih društev, izvajanje pa lahko enakovredno poteka tudi v okviru družine. Program je namenjen tudi otrokom, ki niso člani Planinske zveze Slovenije, s čimer komisija prevzema pobudo pri gorniškem usposabljanju civilne družbe. Program se povezuje tudi s športnim programom Krpan ter je prilagojen za osebe s posebnimi potrebami.
Dnevniki so hkrati članska izkaznica, ki jih otroci ob vpisu v planinsko društvo prejmejo brezplačno (velja le pri osebni včlanitvi pri matičnem planinskem društvu - ne velja pri včlanitvi preko spleta, na sedežu PZS, ne Patrolu, ...). Dnevnike je mogoče kupiti tudi v Planinski trgovini.
Pravilnik programa Mladi planinec
Mladinska priloga Obvestil PZS (september 2011)
Naročilnica za dnevnike Naročilnica za nagrade(157 KB)
ŽIG CP MP v vektorski obliki (1,33 MB) |