|
Vodniški učbenik predstavlja osnovno strokovno literaturo planinskih vodnikov oz. vodnikov Planinske zveze Slovenije. Vsebina učbenika je primerna za vse vodnike, ne glede na njihovo kategorijo. V njem, učbeniku, tako najdemo vsebine za varno in kakovostno izvajanje tur, izletov in pohodov v vseh letnih časih, ne glede na način gibanja (hoja, plezanje, turna smuka, ...) ter zahtevnost planinske poti ali brezpotja. V primerjavi s starimi izdajami so bila obsežnejše prenovljena poglavja o kulturni, sociološki in pravni osnovi vodništva, prvi pomoči in reševanju, gorskem okolju, razvedanju, načrtovanju, izvedbi in analizi akcij, nevarnostih v gorah, gibanju in tehniki vodenja ter o turnem smučanju.
Vodniški učbenik združuje teoretične vsebine celotnega predmetnika usposabljanja za vodnike PZS ne glede na njihovo kategorijo. Bralci tako lahko beremo o kulturni, sociološki in pravni osnovi vodništva, o planincu kot bio-psiho-socialnem bitju, o prvi pomoči in reševanju, gorskem okolju, razvedanju ali orientaciji, učenju in vodenju, varnosti v gorah ter o bivanju v naravi (oprema, gibanje, tehnike, ...). Predstavljena so številna tehnična znanja (gibanje, poznavanje opreme, prva pomoč, ...) ter tudi bolj teoretična področja, ki pa so še kako pomembna za kvalitetno pripravo in izvedbo ture, izleta ali pohoda ne glede na starost in kondicijsko pripravo udeležencev.
Številni avtorji, poklicni strokovnjaki s svojih podorčij ali pa izkušeni gorniki, so garancija za kakovostna a hkrati poljudna besedila, razumljiva prav vsem vodnikom ne glede na starost in vodniško kategoriziranost.
|