Čeprav planinstvo v svojem bistvu ni tekmovalni šport, so se v njegovem okviru razvile številne tekmovalne panoge in srečanja. Športno plezanje, turno smučanje, alpinizem, gorski tek, planinska orientacij a... Tekmovanje Mladina in gore ni tipično športno tekmovanje, saj gre za prikaz teoretičnega znanja mladih planincev iz tem Planinske šole.
Priprava testov za tekmovanje Mladina in gore zatorej predstavlja svojevrstni izziv in odgovornost. Njihova prednostna naloga je, da v mladih prepoznajo planinske izkušnje in dajo prednost tistim tekmovalnim skupinam, ki gojijo planinstvo kot način življenja. Torej skupinam, ki redno zahajajo v gore, so vključene v akcijo Mladi planinec in ki jih vodi mentor planinske vzgoje oz. vodnik PZS seznanjen s pomembnimi aktualnimi dogajanji v planinstvu in planinski organizaciji. Ker je starostna skupina mladostnikov, ki sodeluje na tekmovanju (praviloma 6.-9. razred osnovne šole) v obdobju iskanje svoje identitete, je pomembno, da tudi planinstvo kot tradicionalna panoga ponudi možnosti samopotrjevanja s prikazom znanja na tekmovanju, ki ima tradicijo in veljavo. Popularizacija kakovostnega planinstva pri mladih je v času, ki ga živimo zelo pomembna. Planinstvo je namreč odlično dopolnilo ali nadomestilo sodobnemu »stacionarnemu« načinu življenja.
Med pisanjem testov na državnem tekmovanju je potekal posvet mentorjev. Razprava je bila usmerjena v letošnje spremembe pravilnika tekmovanja Mladina in gore in s spremembami povezano javno razpravo. Mentorji so pozdravili fotokopije rešenih testov, ki jih sedaj prejmejo po tekmovanju. Glede na razpravo spletna baza testov iz preteklih tekmovanj ni zaželena, saj bi spodbujala pripravo tekmovalcev v učilnicah in ne na terenu, kjer je le ta, kot kažejo primeri dobrih praks, najučinkovitejša. Vseeno bi morali biti na straneh Planinske komisije dosegljivi osnovni napotki mentorjem, ki se prvič spopadajo s tekmovanjem, in neke vrste vzorčni test. Izražena je bila želja po vsebinski interpretaciji statističnih podatkov o uspešnosti tekmovalcev, katere plod je ta analiza in objava arhivskih analiz tekmovanja. Utemeljeni so bili razlogi za zamenjavo glavne nagrade, ki je v letošnjem letu nagradni tabor za prve tri ekipe s tekmovanja MIG in prve tri ekipe v kategoriji B tekmovanja SPOT. Predvsem gre za racionalizacijo porabe sredstev komisije, uravnoteženost med obema največjima dogodkoma na letni bazi in dejstvo, da Mladinska komisija PZS trenutno nima tako močnih mednarodnih povezav kot v preteklosti. Nazadnje so se udeleženci razprave dotaknili še poteka samega tekmovanja. Soglasno je bila izrečena potreba po večji kulturi in izraženem spoštovanju do organizatorjev in najboljših ekip, ki se uvrstijo v finale. Le ta je bila v preteklosti mnogokrat zanemarjena s predčasnim odhajanjem ekip po razglasitvi rezultatov pisnega dela. Ideja, da bi se v preizkus znanja vključilo tudi praktično znanje, je tudi tokrat ostala brez konkretnih predlogov, izražena pa je bila težnja po vnovični vzpostavitvi družabne note predvsem na regijskih tekmovanjih, kjer se je v zadnjih letih dobilo občutek, da gre zgolj za poldnevni preizkus znanja in ne več planinski dogodek.
Priloge:
Analiza rezultatov tekmovanja Mladina in gore v šolskem letu 2010/ 2011 (
, 414 KB)
ter arhivski gradivi
Analiza preverjanja znanja z Državnega tekmovanja Mladina in gore 2000 (
, 139 KB) in
Tekmovanje Mladina in gore v prihodnje, članek Mateje Koglot Peršolja (
, 68 KB).
Mladinska komisija PZS