V Rušah se je na tokratnem Državnem tekmovanju Mladina in gore pomerilo 24 najboljših skupin mladih planincev osnovnošolcev od 6. do 9. razreda iz vse Slovenije, ki so se na regijskih tekmovanjih 12. novembra 2011 najbolj izkazale. Tekmovanje Mladina in gore je vedno organizirano pod okriljem Mladinske komisije PZS, soorganizatorja zaključnega, torej državnega tekmovanja pa sta planinsko društvo in osnovna šola zmagovalcev prejšnjega leta. Tokrat pa so državno tekmovanje pripravili v kraju Božjih šteng, drugouvrščene ekipe na 22. Državnem tekmovanju Mladina in gore, saj je lansko leto drugič zapored zmagala ekipa iz Slivnice pri Celju. Osnovna šola Janka Glazerja Ruše in Planinsko društvo Ruše sta tako zavihala rokave in pripravila odlično prireditev in tekmovanje. Soorganizatorja sta bila še Zavod za šport RS Planica in Ministrstvo RS za šolstvo in šport.
V kulturnem programu so sodelovali učenci ruške osnovne šole, njihov pevski zbor, učenca glasbene šole na harmoniki, vse tekmovalce, goste in obiskovalce pa so pozdravili ravnatelj OŠ Janka Glazerja Ruše Ladislav Pepelnik, podžupanja Draga Fabjan, predsednik Planinske zveze Slovenije Bojan Rotovnik, podpredsednik Mladinske komisije PZS Domen Strle, predsednik Planinskega društva Ruše Iztok Urlavb, koordinatorica tekmovanja Mladina in gore Brigita Čeh in Gašper Plestenjak, predstavnik Zavoda za šport RS Planica.
Mladi planinci tekmovalci pa so, polni znanja in željni izzivov, že čakali, da se zagrizejo v teste, kjer bodo lahko pokazali svoje planinsko znanje, ki so ga pridobivali na celoletni in večletni planinski aktivnosti na planinskem krožku, taborih, pohodih ...
Ko so učenci pisali teste, so organizatorji pripravili srečanje mentorjev, na katerem je član organizacijskega obora tekmovanja Uroš Kuzman vodil pogovor o analizi testov regijskih tekmovanj in prenovljenih programih Mladi planinec in Ciciban planinec, kustosinja in pedagoginja Neli Štular je predstavila pedagoški program Slovenskega planinskega muzeja, predstavnik Mladinskega odseka PD ruše Lovro Bačun pa je predstavil vsakoletno akcijo gradnjo pohorskih bajt in planinskih koč iz snega na Arehu.
Državno tekmovanje Mladina in gore je bilo tokrat v znamenju Severne Triglavske stene in Sfinge, saj so morali mladi planinci poleg znanja iz Planinske šole pokazati svojo domiselnost in znanje tudi o tej tematiki - o zgodovini vzponov v številnih smereh, vseh prizadevanjih novih navez, pa o Sfingi - tudi o knjigi in filmu, ki so si ga mladi lahko ogledali že doma, v času po testih pa je dokumentarni film o filmu Sfinga predstavil glavni gost tega dne, Tine Marenče, scenarist in idejni oče zelo uspešnega in večkrat nagrajenega filma Sfinga. Organizator je poskrbel tudi za družabno srečanje in spoznavanje kraja, saj so si mladi ogledali planinsko razstavo Meddruštvenega odbora planinskih društev Podravja, center Ruš, sedež Planinskega društva Ruše in Marijino cerkev v Rušah.
Na spoznavanju Ruš in na na ogledu razstave MD0 |
PD Podravja, foto Niko Ivanuša |
Najboljših šest skupin po pisanju testov se je uvrstilo v popoldanski finale, ki je potekal v obliki kviza. Za naslov državnih prvakov so se potegovale ekipe Slivniški svizci (OŠ Slivnica pri Celju, PD Slivnica pri Celju), Planinske muhe (OŠ Idrija, PD Idrija), Nepredvidljiv (OŠ Braslovče, PD Dobrovlje - Braslovče), Loka (OŠ Loka Črnomelj, PD Črnomelj), Bergmandlci (OŠ Idrija, PD Idrija) in Planšarji (OŠ Vransko - Tabor, PD Tabor). Finalni del državnega tekmovanja je bil res napet, mladi planinci (od 6. do 9. razreda) so morali pokazati veliko gorniškega znanja, tudi praktičnega, kar pa jim ni delalo preglavic. Ekipe so bile zelo izenačene in šele zadnje vprašanje je postavilo ekipo trdno na zmagovalno stopničko. Planšarji z Vranskega so z odličnim znanjem zasluženo zmagali. Težak boj pa se je nato bil še za nadaljnja mesta, za 2. oz. 3. in 4. oz. 5.
Nagrade za najboljše ekipe - Planšarje, idrijske Bergmandlce in tretjeuvrščene Nepredvidljive - so bili pokali in medalje ter udeležba na nagradnem planinskem taboru v Bavšici v organizaciji Mladinske komisije PZS, preostali finalisti so prejeli praktične nagrade, ki so jih prispevali številni sponzorji; vsi pa priznanja za sodelovanje.
Zmagovalci, ki so prvič pridobili zmago za Vransko, so bili presrečni. Nina Dolar, Tjaša Pikl, David Pavlič, Žan Dolar in mentorica Zlatka Bukovec, sicer profesorica športne vzgoje in vodnica PZS, so ob tem dejali: »Na tekmovanje smo se pripravljali skrbno, a ne samo zadnje tedne, ampak smo se že prej poglobili v poglavja, svoje znanje pa nadgrajujemo že več let, se udeležujemo planinskih izletov, pohodov, taborov in vrsto let tudi planinskih orientacijskih tekmovanj. Zadnji teden pa smo si večkrat ogledali film Sfinga.«
Med finalom so razglasili tudi najboljše ekipe na likovnem natečaju »Alpinizem nekoč in danes« in nagrajenca nagradnega vprašanja o skritem gostu. Tri najboljše ekipe na likovnem natečaju so bile: tretjeuvrščena ekipa Flosarke (OŠ Ljubno ob Savinji), ekipa Štrki iz PD Matica Murska Sobota je bila druga; prva pa ekipa Šokci iz Semiča. Vsa prispela dela (skupaj 18) so razstavili na ruški OŠ, kjer bodo na ogled še nekaj časa.
Vse tekmovalce in mentorje ter seveda organizatorje je predsednik Planinske zveze Slovenije Bojan Rotovnik pohvalil, jim čestital ter jim za popotnico dejal: »Tekmovanja Mladina in gore so v vseh dosedanjih izvedbah dokazovala, da lahko mladi planinci tudi na tekmovalni način pridobivajo znanja in izkušnje za obiskovanje gorskega sveta. Seveda velja tudi obratno, saj najboljše ekipe vedno sestavljajo tekmovalci, ki so planinsko aktivni že dlje časa. Letošnje državno tekmovanje je bilo izvedeno v Rušah, ki je zibelka planinstva na Podravskem in kjer je planinstvo zelo dobro vpeto v življenje mesta. To se je tudi izkazalo z odlično organizacijo in pristnim planinskim vzdušjem. Zahvaljujem se organizatorjem za odlično opravljeno delo, vsem ekipam čestitam za uvrstitev na državno tekmovanje, posebne čestitke za zmago pa gredo mladim planincem in njihovi mentorici na Vransko.«
Predsednik Planinskega društva Ruše Iztok Urlavb je takole strnil vtise o tokratnem državnem tekmovanju: »Dobro smo se med seboj organizirali in pripravili vse potrebno. Sicer pa z ruško šolo, ki je poznana po lepo organiziranih prireditvah in tekmovanjih, dobro sodelujemo. Tekmovanje samo je bilo prijetno in zanimivo, ekipe pa so pokazale zares veliko znanja.«
Ladislav Pepelnik, ravnatelj šole gostiteljice, je ob koncu tekmovanja mentorici lanskoletne drugouvrščene ekipe iz Ruš Andreji Kljajič zadovoljno dejal: »Za nami je še en uspešen projekt, na katerega smo lahko ponosni. Seveda le-tega ne bi bilo, če ne bi bilo lanske uspešne ekipe, ki je sedaj sicer že na gimnaziji. Lepo je bilo sodelovati s Planinsko zvezo Slovenije, Zavodom za šport RS Planica, Slovenskim planinskim muzejem in seveda s PD Ruše. Upam, da bodo vsi tekmovalci in mentorji ponesli v Slovenijo lepe vtise iz Ruš. V mestu pod Pohorjem smo se potrudili po svojih močeh in uspelo nam je.«
Koordinatorica tekmovanja Mladina in gore Brigita Čeh je bila s potekom tekmovanja prav tako zelo zadovoljna, saj je vse potekalo kot po maslu in na visokem nivoju. Pohvalila je organizatorje - šolo in planinsko društvo iz Ruš, ki sta pri organizaciji odlično sodelovala. Seveda pa je vse že povabila na regijska tekmovanja: »Vsem sodelujočim velika zahvala, vsem tekmovalcem pa: na svidenje jeseni na regijskih tekmovanjih in leta 2013 na 24. Državnem tekmovanju Mladina in gore na Vranskem!«
Pripravila Zdenka Mihelič v sodelovanju z Andrejo Kljajič
Končni vrstni red ekip na 23. Državnem tekmovanju Mladina in gore (206,35 KB) |